Szkoła Podstawowa w Sławsku im. Jana Kochanowskiego została otwarta 1 września 1945 r. i liczyła wówczas 59 uczniów. Mieściła się w dwóch budynkach w Sławsku: nr 95 i 96. Pierwszym jej kierownikiem był Edmund Plank.

W roku 1981 obniżono organizację szkoły do sześciu klas, toteż dwie najstarsze klasy dojeżdżały do zbiorczej szkoły w Sławnie. W roku 1987 szkoła znów stała się pełną ośmioklasową.

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA I BEZPIECZNE WAKACJE

Dnia 19 czerwca odbyła się w naszej szkole pogadanka prowadzona przez funkcjonariuszy Policji w Sławnie na temat bezpiecznego zachowywania się podczas nadchodzących wakacji.

Następnego dnia natomiast starszy posterunkowy Andrzej Pawlukanis w bardzo ciekawy i interesujący sposób przekazał uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.Umiejętność ta jest niezwykle ważna, gdyż może uratować komuś życie. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie wykonać zabieg "sztucznego oddychania". Na własne oczy zobaczyli jak dla potrzeb szkoleniowych "stworzyć" poważnie wyglądającą ranę. Należy mieć nadzieję, że uczniowie w razie potrzeby wykorzystają umiejętności nabyte podczas tego spotkania i udzielą pierwszej pomocy.

Autor: Dorota Miszczyk

komentarze [0] , skomentuj

WYCIECZKA DO SWOLOWA

14.06.2017 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych w Muzeum Pomorza Środkowego w Swołowie.

Zajęcia pt.: „Zioła i ich znaczenie dla człowieka” były bardzo ciekawe. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zioła pomagały w dawnych czasach, do czego są używane obecnie oraz jakie znaczenie mają w medycynie i kosmetyce. W czasie zajęć samodzielnie wykonali świecę z wosku pszczelego oraz mydełka z dodatkiem lawendy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, a efekt ich pracy był bardzo ciekawy.

Autor: Anna Smolińska

komentarze [0] , skomentuj

Warszawska przygoda V klasy

W dniu 3 czerwca 2017 r. o godzinie 22:05 zajęliśmy swoje miejsca w pociągu i pod opieką naszej wychowawczyni – Pani Ewy Dobrzańskiej oraz Pani Dyrektor – Beaty Gofryk, ruszyliśmy w długo wyczekiwaną i zaplanowaną w najmniejszym szczególe podróż do Warszawy.

Stolica przywitała nas o świcie. Pierwsze kroki skierowaliśmy pod Kolumnę Zygmunta, a następnie na przepyszne śniadanie. Gdy już zostawiliśmy bagaże w hostelu, pojechaliśmy metrem na Stadion Narodowy. Nareszcie mogliśmy poczuć się jak prawdziwi kibice. Stadion zwiedziliśmy trasą "Poczuj sie jak VIP" i mogliśmy zająć miejsca w eleganckich lożach, w których zasiadają najważniejsi ludzie w Polsce. Zajrzeliśmy również do dwóch szatni, w których do meczów przygotowywali się między innymi Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo. Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Wilanowie. Pałac zrobił na nas ogromne wrażenie, gdyż jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury narodowej. Pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii pałacu i jego mieszkańców. Następnie udaliśmy sie do Muzeum Historii Żydów Polskich i zwiedziliśmy tam wystawę opowiadającą o kulturze i dziedzictwie społeczności żydowskiej. Wieczorem z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki podziwialiśmy rozległą panoramę Warszawy. Na trzydzieste piętro Pałacu dostaliśmy się najszybszą windą w Polsce. Dzień zakończyliśmy zakupami w Złotych Tarasach – wyjątkowym miejscu położonym w samym sercu stolicy. Trzeciego dnia naszego pobytu w Warszawie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Znajdują się tam różne wystawy, laboratoria, warsztaty oraz planetarium, które zachęcają do obserwacji, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Następnie, przy pomocy audioprzewodników zwiedziliśmy Zamek Królewski. Jego przepiękne wnętrza, przeniosły nas na chwilę w odległe czasy dworskie, gdy odbywały się tu huczne uczty, bale, koncerty i przedstawienia teatralne.

Z wielkim żalem ale pełni wrażeń opuszczaliśmy Warszawę. Te kilka wspólnie spędzonych dni na długo pozostanie w naszej pamięci.

Autor: Kuba Karczyński, kl. V

komentarze [0] , skomentuj

WYCIECZKA DO PASIEKI W KRZEMENICY

Uczniowie klas II i III uczestniczyli 12 czerwca 2017 r. w „zielonej lekcji” prowadzonej przez Panią Grażynę Onisiewicz, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego Pasieka „Wędrowna Barć” w Krzemienicy.

Podczas lekcji dzieci dowiedziały się dużo o pracy pszczelarza. Zobaczyły sprzęt, którym się posługuje, poznały budowę ula oraz hierarchię pszczelej rodziny, a także walory zdrowotne produktów pszczelich. Zobaczyły zachowanie i pracę pszczół w szklanym ulu.

Lekcja zakończyła się degustacją miodu i otrzymaniem pamiątkowej widokówki.

Mimo deszczowej pogody wycieczka była bardzo udana.

Autor: Anna Smolińska

komentarze [0] , skomentuj

SZACHOWE ROZGRYWKI

8 czerwca 2017 r. odbył się turniej szachowy o Mistrzostwo szkoły. Udział wzięło 34 zawodników. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach wiekowych:

Klasy I-III SP

Klasy IV-VI SP i gimnazjum

Wśród chłopców ze starszej kategorii zwyciężył Paweł Nowak, a w grupie młodszej Dominik Czyż.

Wśród dziewcząt najlepsze okazały się:

Roksana Sawicka – grupa starsza, Maja Rolnik – grupa młodsza.

Wszyscy zdobyli statuetki Mistrzyń i Mistrzów Szachów w roku 2017.

Gratulacje!

Autor: Piotr Rogalski

komentarze [0] , skomentuj

KOCHANYCH RODZICOW MAM

W piątek 9 czerwca 2017 r. uczniowie klas młodszych gościli swoich rodziców na Akademii z Okazji Dnia Mamy i Taty. Rodzice licznie przybyli na uroczystość i ze wzruszeniem obejrzeli program artystyczny zaprezentowany przez dzieci. Nad sceną widniało wyznanie dzieci: KOCHANYCH RODZICÓW MAM. Scenografię wzbogaciły namalowane przez uczniów klasy III portrety mam. Program artystyczny był zróżnicowany, przez co też ciekawy. Dzieci recytowały wiersze, przedstawiły teatr, zaśpiewały piosenki i zatańczyły tańce. Na zakończenie uroczystości rodzice zostali obdarowani pięknymi upominkami. Spotkanie odbyło się w domowej atmosferze przy wspólnym stole i słodkim poczęstunku.

Wszystkim rodzicom życzymy zadowolenia ze swoich dzieci i samych radosnych chwil spędzonych w gronie rodziny.

Wychowawczynie klas: I, II i III

Autor: Irena Gregorek

komentarze [0] , skomentuj

DZIEN OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

W dniu 31 maja 2017 r. nasza szkoła gościła dzieci z Przedszkola Gminnego w Sławsku wraz z wychowawcą grupy i rodzicami. Goście zostali przywitani przez panią dyrektor Beatę Gofryk, a także dzieci z klasy pierwszej, które zatańczyły poloneza. Pani Dyrektor zapoznała rodziców z najważniejszymi działaniami szkoły, które skierowane są na wszechstronny rozwój uczniów i promowanie ich przez szkołę. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali się w programie artystycznym, który został nagrodzony brawami. Następnie mali goście wykonali piękne witraże – kwiatki, które mogli wziąć ze sobą na pamiątkę. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały prezenty w postaci zakładek do książek, które wykonali uczniowie klasy pierwszej, a pierwszoklasiści otrzymali słodki poczęstunek. Spotkanie było udane, dzieci zainteresowane i uśmiechnięte. Zapraszamy we wrześniu nowych pierwszoklasistów.

Autor: Irena Gregorek

komentarze [0] , skomentuj

DZIEN STRAZAKA

W maju obchodzimy Dzień Strażaka. Z tej okazji 26 maja 2017 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się z władzami Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławsku. Dzieci przygotowały niespodziankę w postaci życzeń, podziękowań i uznania dla ich pracy, które zawarły we własnoręcznie wykonanej książce. Każda kartka przedstawiała akcje ratunkowe przeprowadzane przez Strażaków. Okazało się, że uczniowie mają dużą wiedzę na ten temat. Wykazały się też dużym talentem plastycznym. Na spotkaniu dzieci miały okazję zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego i na chwilę w nim posiedzieć. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę o strażakach i przy dźwiękach syreny strażackiej zostali przeprowadzeni przez jezdnię. Dzieci czuły się wyjątkowymi gośćmi.

Dziękujemy.

Autor: Irena Gregorek

komentarze [0] , skomentuj

BAL ABSOLWENTA

W dniu 02.06.2017r. trzecie klasy gimnazjum bawiły się na ostatniej już imprezie-Balu absolwenta. Wszyscy uroczyście ubrani pięknie zatańczyli poloneza rozpoczynającego uroczystość. Po otwarciu balu tegoroczni absolwenci i ich goście zjedli obiad i płonące lody przygotowane przez kucharzy z Baru pod dzikiem. Dania serwowali rodzice uczniów: Agata Ozdoba, Irena Kotarska oraz Janina Tomaszewska. Muzykę i efekty specjalne zapewnił Pan Emil Gawlikowski. Wszyscy uczestnicy imprezy świetnie spędzili czas. Panowała fantastyczna atmosfera oparta wyśmienitym humorem uczestników. Opiekunami balu były wychowawczynie klas: Pani Agnieszka Mikułko-Szokalska i Ewa Mirowska-Tworek.

Autor: Oliwia Smoszna

komentarze [0] , skomentuj

DZIEN DZIECKA W MULTIKINIE

,,Trzeba tak żyć, żeby było można mieć szacunek dla samego siebie." ~ Maksim Gorki

01.06. uczniowie naszego gimnazjum obchodzili Dzień Dziecka. W ramach tego święta wyjechali do Słupska na prelekcję oraz film ,,Obietnica" reżyserii Anny Kazejak. Całe spotkanie zostało zorganizowane dzięki Akademii Filmowej Multikino. W ciszy i skupieniu gimnazjaliści wysłuchali przemowy, która oparta był na skutkach jak i samym hejcie. Po wysłuchane prelekcji z ogromną uwagą obejrzeli film, który ukazywał jakie tragiczne skutki może mieć nienawiść do drugiego człowieka. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem do czego zdolna jest doprowadzić jedna, bezsensowna sytuacja. Po długich oklaskach uczniowie spędzili wolny czas w centrum handlowym Jantar, w którym czekało na nich wiele atrakcji. Zadowoleni i sceptycznie nastawieni do hejtu oraz braku tolerancji wrócili do domu. Dzięki temu wyjazdowi uświadomili sobie, że w życiu bardzo ważny jest szacunek jak i zdrowy rozsądek. Organizatorem wyjazdu była Pani pedagog Joanna Łajeczko, a opiekunami Pani Agnieszka Mikułko-Szokalska, Pani Dorota Miszczyk, Pani Katarzyna Rudzka, Pani Patrycja Iwańska oraz Pan Radosław Kufel.

Autor: Oliwia Smoszna

komentarze [0] , skomentuj

DZIEN DZIECKA

1 czerwca 2017 r. uczniowie SP w Sławsku świętowali Dzień dziecka, który tradycyjnie w naszej szkole jest dniem sportu. Klasy I-III pod kierunkiem pani Grażyny Antosik, a klasy IV-VI pod kierunkiem pana Adriana Zielińskiego stawiły się na starcie gotowe do rozgrywek międzyklasowych. Rada Rodziców przygotowała uczniom poczęstunek, który po sportowym wysiłku smakował wyśmienicie. Humory dopisywały, a wszystkie dzieci z radością świętowały swoje święto.

komentarze [0] , skomentuj

Wycieczka do OCEAN PARKU

W piątek 2 czerwca 2017 r. uczniowie klas I – III odbyli wycieczkę do OCEAN PARKU we Władysławowie. Na początku przywitała nas Zabawolandia z trampolinami, zjeżdżalniami, kulkami i klockami LEGO. W czasie spaceru z przewodnikiem spotkaliśmy modele zwierząt oceanicznych w skali 1:1 i mogliśmy się schłodzić pod wodospadem. W akwarium oglądaliśmy pływające rekiny i inne ryby tropikalne. Ogromną niespodzianką dla nas był interaktywny GADAJĄCY WIELORYB, który rozmawiał z dziećmi. Z wycieczki wróciliśmy pełni wrażeń. To był udany dzień.

Autor: Irena Gregorek

komentarze [0] , skomentuj

WYCIECZKA DO MALBORKA

Dnia 18.05.17 (czwartek) uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Malborka zorganizowaną przez panią Katarzynę Rudzką. Chętni uczniowie wraz z opiekunami: panią Joanną Banasiak, panem Radosławem Kufel oraz księdzem Wojciechem Filimonem zaczęli realizować główny cel wyjazdu – zwiedzanie zamku, jednej z najwspanialszych fortecy w Europie. Po przyjeździe do Malborka zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, które pod opieką pań przewodniczek ubranych w średniowieczne stroje rozpoczęły zwiedzanie Twierdzy, budowanej przez Krzyżaków 150 lat. Swoją podróż w historię „ szlakiem tajemnic” rozpoczęliśmy od Przedzamcza, które tworzy najrozleglejszą i najsłabiej ufortyfikowaną część , nazywaną także Zamkiem Niskim. Zamieszkiwali je głównie rzemieślnicy i służba zamkowa. W trakcie opowieści pani przewodnik musieliśmy rozwiązywać zagadki, a w nagrodę otrzymywaliśmy litery, które w końcowym etapie tworzyły hasło. Następnie przeszliśmy do zamku średniego, który był reprezentacyjną częścią budowli. W komnatach Krzyżacy gościli rycerzy z Europy Zachodniej, którzy przybywali aby wesprzeć zakonników w walce z Prusami i Litwinami. Pałac charakteryzował się wyjątkowo bogatymi zdobieniami. Wielki Refektarz pełnił funkcję najważniejszej Sali na zamku w Malborku. Mógł pomieścić ponad 400 osób, dlatego podejmowano tam najważniejsze poselstwa i wyprawiano uczty. Obszerną salę zwieńczoną przepięknym sklepieniem ogrzewaną za pomocą gorącego powietrza dostarczanego z kuchni przez system kanałów podłogowych. Następnym etapem był Zamek Wysoki. Stanowił on najsilniej ufortyfikowaną, wewnątrz części twierdzy. Znajdowały się w nim: gabinety najważniejszych dostojników krzyżackich, kaplica Najświętszej Marii Panny, skarbiec oraz piekarnia. Mieściły się tam magazyny żywności, szczególnie ważne podczas oblężenia. Do Zamku Wysokiego prowadziła droga przez Zamek Średni i Przedzamcze. Wyposażeni w ogromną wiedzę historyczną udaliśmy się na plac, gdzie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Turnieju Rycerskim. Warunkiem wstępu do obozu Wielkiego Mistrza było podanie hasła, które powstało dzięki uzyskanym wcześniej literom. Nasza przygoda w tym obozie rozpoczęła się od pasowania nas przez Mistrza na odkrywców, a następnie zostaliśmy podzieleni na cztery drużyny, które rywalizowały ze sobą w strzelaniu z łuku, strzelaniu z kuszy, szarży konnej, bezpośredniej walce z przeciwnikiem. Zabawa była przednia!!! Po zakończonym Turnieju każda z drużyn uzyskała dyplom.

Zmęczeni i pełni wrażeń wracaliśmy do domu. Wycieczka wszystkim uczestnikom się spodobała i zapewne każdy będzie chciał kiedyś tam wrócić.

Autor Katarzyna Rudzka

komentarze [0] , skomentuj

.

WYCIECZKA DO SREBRNEJ GÓRY

W dniach 29-31 maja 2017 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą – Beatą Wachholz udali się na wycieczkę z przygodą do Srebrnej Góry, malowniczej miejscowości w Górach Sowich. Pierwszego dnia zwiedzili największą w Europie górską twierdzę obronną. Ponadto w programie trzydniowej wycieczki znalazły się:

1. zjazdy na linach z 30-metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku

2. wspinaczka na sztuczną ściankę

3. strzelanie z łuków w strzelnicy XVIII-wiecznego fortu

4. strzelanie z wiatrówek

5. jazda konna

6. wyprawa szlakiem sztolni dawnych kopalni srebra

7. turniej mini golfa

Uczniowie dzielnie pokonywali wiele kilometrow górskich szlaków, podziwiając przepiękne krajobrazy. Entuzjastycznie podejmowali wszystkie, nawet te ekstremalne wyzwania na swojej drodze. Wykazali się przy tym odwagą i rozsądkiem godnym najwyższego podziwu. Pełni wrażeń i emocji, szczęśliwi i bogatsi w nowe doświadczenia wrócili do domu.

Poniżej sprawozdania uczestników wycieczki:

Marta Nowak

Julia Stępniak

Aleksandra Roguszewska

Bartłomiej Glinka

Michał Komisarczuk

komentarze [0] , skomentuj

WYCIECZKA DO WROCLAWIA

23.05 o godzinie 2:00 wszyscy pełni energii wyjechaliśmy do Wrocławia. Po kilkunastu godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem na naszej liście była Hala Stulecia , która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a potem znajdujący się w jej pobliżu Ogród Japoński , który zachwycił uczniów swoją różnorodnością i pięknem. Zmęczeni , lecz zadowoleni udaliśmy się do naszego miejsca pobytu , a później na obiadokolację. Następnego dnia podziwialiśmy uroki Wrocławia. Spacerowaliśmy po Starym Rynku, obejrzeliśmy Ratusz , Katedry oraz oczywiście słynny ,,most zakochanych" z kłódkami, a także szukaliśmy głównych mieszkańców Wrocławia - Krasnali. Po powrocie do hostelu wszyscy szykowali się do wyjścia do opery wrocławskiej na przedstawienie pt. ,,Król Roger". Gimnazjalistów zachwycił nie tylko spektakl , ale też przepiękny budynek opery. Dla każdego jest to z pewnością niezapomniane wrażenie. Kolejnego dnia wyruszyliśmy do czeskiej miejscowości Adršpach, a dokładnie do znajdującego się w niej Skalnego Miasta. Wszyscy z ogromnym wrażeniem podziwialiśmy dzieła natury. Prosiliśmy także Karkonoszach o wodę , każdy z całych sił krzyczał : ,,Karkonoszu wody daj , wody daj , wody daj " i w końcu zostaliśmy usłyszeni - Karkonosz uwolnił dla nas wodospad. Płynęliśmy też łódką po jeziorze między ogromnymi, skalnymi blokami. Gdy przekroczyliśmy Polską granicę, udaliśmy się do Panoramy Racławickiej, aby obejrzeć obraz ,,Bitwa pod Racławicami" , który dzięki swojemu efektowi , do złudzenia wydawał nam się prawdziwy i wcale nie różniący się z ekspozycją która znajdowała się tuż pod nim. Po powrocie do hostelu poszliśmy na Stary Rynek, aby ostatni raz po spacerować po Wrocławiu. Ostatniego dnia pojechaliśmy do wrocławskiego ZOO, które jest jednym z najpopularniejszych w Europie. Spacerowaliśmy po całym obiekcie , ale najciekawszym było Afrykarium. Każdy jednak znalazł cos dla siebie. Po dniu pełnym wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Podróż minęła w miłej i sympatycznej atmosferze. Z pewnością była to niezapomniana wycieczka , której nikt nie zdoła zapomnieć. Kierownikiem wycieczki była pani pedagog Joanna Łajeczko , a opiekunami pani Agnieszka Mikułko-Szokalska , pani Ewa Mirowska-Tworek oraz pani Irena Kotarska.

Autor: Oliwia Smoszna

komentarze [0] , skomentuj

OSTATNIE SPOTKANIE KLUBU DYSKUSYJNEGO- SAGA ZMIERZCH

18 maja 2017r. odbyło się ostatnie spotkanie członków Klubu Dyskusyjnego. Tym razem opiekunowie polecali zebranym przeczytanie wszystkich trzech części Sagi Zmierzch. Uczniowie czytali fragmenty pierwszej części „Księżyc w Nowiu”. Sala spotkania przekształcona była na jaskinię wampirów.

Pani Joanna Banasiak oraz Pani Beata Gofryk przekazały zebranym własne wrażenia po przeczytaniu książki. Gorąco rekomendowały wszystkie części Sagi jako wakacyjną lekturę.

Autor: Ewa Mirowska-Tworek

komentarze [0] , skomentuj

DZIEN PATRONA

26 maja 2017 r. Szkoła Podstawowa w Sławsku obchodziła trzynastą rocznicę nadania szkole imienia Jana Kochanowskiego. Z tej okazji odbyła się uroczystość Dnia Patrona, podczas której uczniowie recytowali utwory Jana z Czarnolasu, a Zespół Muzyki Dawnej pod batutą pana Bogumiła Płacheckiego zaprezentował utwór z epoki Baroku. Nagrodzono zwycięzców konkursów plastycznch i wiedzy o patronie. Przyznano statuetkę Mały Janek uczennicy klasy III Nikoli Zagorodnikow.

Klasa V wystąpiła ze spektaklem "Zoo" Jana Brzechwy, przygotowanym przez panią Ewę Dobrzańską.

Uroczystość przygotowała pani Beata Wachholz.

komentarze [0] , skomentuj

KONKURS RECYTATORSKI "FRASZKI JANA KOCHANOWSKIEGO"

W ramach obchodów Dni Patrona w Szkole Podstawowej w Sławsku przeprowadzono 18 maja 2017 r. konkurs recytatorski w klasach I-III pt. FRASZKI JANA KOCHANOWSKIEGO.

Do konkursu przystąpiło 12 osób. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom interpretacji słynnych dzieł Jana z Czarnolasu. Komisja w składzie: dyrektor szkoły Beata Gofryk, pedagog Joanna Łajeczko i anglista Piotr Rogalski, miała trudny wybór, jednakże po długich konsultacjach wyłoniła zwycięzców.

I miejsce uczennica klasy 3 - NIKOLA ZAGORODNIKOW

II miejsce uczennica klasy 2 - MATYLDA WAL

III miejsce uczeń klasy 3 - JAKUB LEBICA

Gratulacje!

Autor: Anna Smolińska

komentarze [0] , skomentuj

SZOGUNY W SWIDWINIE

Wojewódzki konkurs przeglądów teatralnych odbył się 13.05.2017 rok w Domu Kultury w Świdwinie.

Grupa ,,Szoguny” pięknie zaprezentowała swoje przedstawienie pt. ,,American Dream” .

Niestety nie zostaliśmy laureatami, ale otrzymaliśmy nieoficjalny tytuł Najsympatyczniejszej grupy teatralnej. Atrakcją wyjazdu była podróż pociągiem, którym wcześniej jechało zaledwie troje uczniów.

Już dziś planujemy scenariusz przedstawienia na przyszły rok szkolny.

Autor: Ewa Mirowska-Tworek

komentarze [0] , skomentuj

Wycieczka do Torunia

20 maja 2017 r. uczniowie klas III, IV i VI wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Torunia, którego starówkę wpisano w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz Starego Miasta uczniowie odwiedzili Planetarium, gdzie obejrzeli seans pt. "Mój kumpel Niko", opowiadający o młodzieńczych latach wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Następnie udali się do Manufaktury Cukierków, gdzie zobaczyli pokaz ręcznego wyrobu cukierków. Bogactwo wzorów i smaków wykonanych tam słodyczy przyprawiło nas o zawrót głowy.

Następnie uczniowie udali się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie własnoręcznie wykonali swoje wypieki, a także poznali genezę toruńskich pierników.

Będąc w Toruniu nie można ominąć słynnej Krzywej Wieży, pod którą stanęli wszyscy uczniowie i przekonali się, że utrzymanie równowagi pod jej ścianą jest bardzo trudne.

Tradycji stało się zadość i każdy uczestnik wycieczki zaopatrzył się w szereg pamiątek: pierników, cukierków, magnesów, biżuterii itp. Nie zabrakło również zwolenników atrybutów rycerza, takich jak: miecze, łuki, hełmy i tarcze.

Uczestnicy wycieczki wrócili do domu w późnych godzinach nocnych, ale bogactwo wrażeń i emocji pozwoliło zapomnieć o zmęczeniu trudami długiej podróży.

komentarze [0] , skomentuj

<<< poprzednia -   2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12   - następna >>>

Galerie