Szkoła Podstawowa w Sławsku im. Jana Kochanowskiego została otwarta 1 września 1945 r. i liczyła wówczas 59 uczniów. Mieściła się w dwóch budynkach w Sławsku: nr 95 i 96. Pierwszym jej kierownikiem był Edmund Plank.

W roku 1981 obniżono organizację szkoły do sześciu klas, toteż dwie najstarsze klasy dojeżdżały do zbiorczej szkoły w Sławnie. W roku 1987 szkoła znów stała się pełną ośmioklasową.

SUKCES GRUPY TEATRALNEJ SZOGUNY

W dniu 28 marca 2017 r. w Żukowie odbył się IV Gminny Turniej Teatralny w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Żukowie. Do artystycznych zmagań stanęło łącznie 7 grup teatralnych w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe i gimnazja.

Jury w składzie: Magdalena Tramer z Państwowego Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku, Jolanta Majdowska – artystka, animator kultury, Agnieszka Czarnuch (Urząd Gminy Sławno) po obejrzeniu wszystkich spektakli nagrodziło naszą grupę teatralną „Szoguny” ze spektaklem „American Dream” pierwszym miejscem oraz tytułem laureata. Uzyskaliśmy kwalifikację do eliminacji powiatowych w Sławnie. Dodatkową nagrodą dla występujących są bilety na spektakl teatralny „Gaya” , ufundowane przez Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku.

Zwycięzcom granulujemy i życzymy powodzenia na powiatowym etapie zmagań artystycznych.

Autor: Ewa Mirowska-Tworek

komentarze [0] , skomentuj

AKCJA CHARYTATYWNA

komentarze [0] , skomentuj

INFORMACJA DLA RODZICOW

Szanowni Państwo

Z wielkim niepokojem przekazujemy informację, otrzymaną z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie o stwierdzonych wśród uczniów zachodniopomorskich szkół przypadkach samookaleczeń pod wpływem gry „Niebieski Wieloryb”.

Gra „Niebieski Wieloryb" powstała w Rosji i jest aktualnie coraz bardziej popularna wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Uczestnicy gry rejestrują się na stronie internetowej, podając pełne dane osobowe, w tym swój numer telefonu, na który następnie otrzymują zadania do wykonania. Codziennie otrzymują jedno ustalone zadanie. Zadania polegają m.in. na samookaleczeniu (wycięcie żyletką określonych znaków na nogach czy rękach), oglądaniu w internecie filmów z treściami sadystycznymi czy też wykonywaniu innych podobnych zadań, zlecanych przez tzw. opiekunów. W ostatni, pięćdziesiąty dzień, uczestnik otrzymuje zadane skoku z wysokiego budynku i odebrania sobie tym samym życia. W Rosji i na Ukrainie w ostatnim czasie samobójstwo w tych okolicznościach popełniło blisko 200 dzieci. Niestety, można spodziewać się, iż gra będzie docierać do coraz większej liczby dzieci, które są podatne na tego rodzaju manipulacje.

W związku z powyższym prosimy Państwa o czuwanie nad bezpieczeństwem swojego dziecka, a szczególnie o kontrolę czym zajmuje się spędzając czas przed komputerem w celu uniknięcia zagrożeń, jakie niesie ze sobą ww. gra.

komentarze [0] , skomentuj

"CZAS NA ZDROWIE" w klasie II

23 marca 2017 r. klasa II z wychowawczynią Anną Smolińską zorganizowała dzień zdrowej żywności w ramach projektu Fundacji BOŚ "Czas na zdrowie".

Uczniowie przynieśli własne produkty i wyczarowali z nich przepyszne i przepiękne sałatki, kanapki, szaszłyki owocowo-warzywne itp. Radości było co niemiara, apetyt dopisał wszystkim, a dzieci zrozumiały, że zdrowy posiłek to podstawa zdrowego stylu życia.

komentarze [2] , skomentuj

AKCJA CHARYTATYWNA - POLA NADZIEI

Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Anną Smolińską przystąpili do akcji charytatywnej POLA NADZIEI na rzecz Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas w Darłowie. Celem akcji o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym jest edukacja i uwrażliwienie na ludzi potrzebujących pomocy, chorych i cierpiących, będących w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Młodzi wolontariusze sprzedali żonkile, które są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Pozyskane fundusze zostaną przekazane na konto hospicjum w Darłowie.

komentarze [0] , skomentuj

WITAJ WIOSNO!

21 marca 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku powitali wiosnę. Było radośnie, zdrowo i sportowo. Tego dnia zespół "Zielone cebulki", który przystąpił do projektu "Czas na zdrowie" Fundacji BOŚ, zorganizował festyn zdrowia. Dla każdego ucznia w szkole przygotowano zdrowe kanapki z produktów pochodzących z upraw ekologicznych. Wychowawcy wraz z nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowali rozgrywki sportowe, a pan Adrian Zieliński porwał wszystkich do energetycznej rozgrzewki fitness. Cały festyn przebiegł pod znakiem zdrowego trybu życia pod hasłem "Czas na zdrowie".

Jako ostatnie wiosnę powitały klasy gimnazjalne. Każda klasa musiała się w jakiś sposób zaprezentować, np. śpiewając piosenkę. Komisja, w składzie której zasiadły panie: Grażyna Duszyńska, Karolina Rodziewicz, Dorota Miszczyk i Joanna Łajeczko, oceniały występy reprezentantów poszczególnych klas. Kolejne konkurencje, w których wzięły udział klasy to: wiedza, użyteczna rzecz wykonana z surowców wtórnych i kalambury. Czas pomiędzy konkurencjami umilił wszystkim występ uczennic z klasy II A : Anny Głogowskiej i Julii Creutz.Ostatnim sprawdzianem umiejętności były konkurencje sportowe, które przygotowała i przeprowadziła pani Grażyna Antosik. Wiosenne zmagania wygrała klasa I B. Wszystkie klasy otrzymały honorowe dyplomy. Na zakończenie pani Grażyna Antosik poprowadziła krótkie zajęcia fitness.

Zabawa z okazji I Dnia Wiosny okazała się bardzo udana i wszyscy świetnie się bawili. Uroczystość prowadziła Aleksandra Kurczyk z klasy II A, zaś nad całością czuwała pani Patrycja Iwańska.

Zdjęcia w Galerii / Witaj Wiosno!

komentarze [0] , skomentuj

SREBRNA MUSZLA DLA NASZEJ UCZENNICY

21 marca 2017 w Kinie Bajka Darłowo odbył się XIV Wielki Finał Powiatowego Konkursu Liryki Morskiej „Złota Muszla" połączony z Galą Miejskiej Olimpiady Wiedzy o Bałtyku. Uczennica klasy IIb Wiktoria Sobierańska prowadzona przez panią Ewę Mirowską-Tworek, zdobyła zaszczytne II miejsce czyli wywalczyła Srebrną Muszlę. Gratulujemy sukcesu młodej poetki.

Poniżej prezentujemy zwycięski wiersz

Cztery wersy

W cichym szepcie - podmuch wiatru.

W małej łódce - dusza statku.

Ziarnko piasku - plażę chowa.

Moc pozdrowień - w kilku słowach.

Autor: Ewa Mirowska-Tworek

komentarze [0] , skomentuj

ZAPISY DO KLASY PIERWSZEJ

Druki do pobrania:

WNIOSEK

ZGŁOSZENIE

komentarze [0] , skomentuj

.

ZARZĄDZENIA WÓJTA GMINY SŁAWNO W SPRAWIE ZAPISÓW DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI NA TERENIE GMINY SŁAWNO

ZARZĄDZENIE NR 24

ZARZĄDZENIE NR 26

komentarze [0] , skomentuj

PROJEKT "CZAS NA ZDROWIE"

komentarze [0] , skomentuj

KANGUR MATEMATYCZNY

Kangur Matematyczny wywodzi się z Australii. W 1990 r. po raz pierwszy odbył się w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Od 10 lat pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji „Kangur bez granic”. Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów.

16 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły licznie przystąpili do konkursu. Wzięło w nim udział 48 uczniów, od klasy drugiej SP do klasy trzeciej gimnazjum. Wyniki Kangura poznamy dopiero za dwa miesiące, ale już teraz gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w tak prestiżowym konkursie.

komentarze [0] , skomentuj

SPRAWOZDANIE AGNIESZKI KENIG ZE SPEKTAKLU BALLADYNA

We wtorek 28.02.2017 r. wraz z klasą pojechaliśmy do Teatru Nowego im. Witkacego w Słupsku na spektakl pt. „Balladyna” J. Słowackiego. Sztukę wystawił Nowy Teatr ze Słupska. Problematyką sztuki było dążenie do władzy za wszelką cenę. Balladyna, żeby rządzić zabijała wszystkich, nawet swych najbliższych. Juliusz Słowacki pisał Balladynę w XIX w. jednak jej problematyka nadal jest aktualna.

Aktorzy doskonale wczuli się w swoje role. Scenografia była skromna – najpierw wykorzystano rzutnik multimedialny do zainscenizowania jeziora, a w trakcie spektaklu zmieniały się wyświetlane obrazy. Po bokach stały kolumny, początkowo białe, lecz z rozwojem wydarzeń zmieniały swoją barwę na czerwoną (powiązania z zabójstwami Balladyny). Pod koniec spektaklu na scenie pojawiły się stopnie, a na nim tron króla, na którym zasiadała Balladyna. Rekwizytów było mało. Stanowiły je dzbany, w których siostry zbierały maliny, nóż, którym Balladyna zabiła Alinę, berło i jabłko – symbol władzy Grabca oraz korona Popiela III. Kostiumy były raczej uwspółcześnione. Balladyna miała czerwoną suknię (symbol zabójstwa), Alina ubrana była w suknię w kwiaty.

Dominował kolor czerwony – symbol śmierci i krwi oraz czarny – symbol grzechu. Muzyka była idealnym podkreśleniem wydarzeń dziejących się na scenie. Niemałą rolę odgrywało także światło. W czasie zabójstw czerwona poświata otaczająca Balladynę czyniła ze spektaklu widowisko. Piorun trafiający w Balladynę spowodował poruszenie na widowni. Reakcja publiczności była zaskakująca – nikt nie rozmawiał.

Na końcu spektaklu zagrzmiały zasłużone gromkie brawa dla aktorów. Sztuka mi się podobała, zachęcam do obejrzenia tego spektaklu.

Agnieszka Kenig

kl. I a Gimnazjum

komentarze [0] , skomentuj

SWIATOWY DZIEN LICZBY PI

14.03.2017

Liczba Pi, najsłynniejsza liczba świata - stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy - to w przybliżeniu 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca i tego dnia obchodzimy Dzień Liczby Pi.

Zespół Szkół w Sławsku uczcił to szczególne święto Konkursem Liczby Pi. Zadaniem uczniów było napisanie z pamięci jak największej liczby cyfr, które znajdują się po przecinku w tej magicznej liczbie. Do konkursu przystąpiło 56 uczniów całej szkoły.

Zwycięzca w kategorii gimnazjum Kacper Derliński kl. IIIA zapamiętał 144 cyfry!

W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Zosia Dzik kl. IV – 56 cyfr.

Mistrzynią klas I-III SP została Oliwia Stanik kl. II – 110 cyfr.

Uczniowie otrzymali z rąk Dyrektora szkoły dyplomy i nagrody.

komentarze [0] , skomentuj

Spotkanie profilaktyczne

14.03.2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne przeprowadzone przez przedstawiciela KRUS w Koszalinie, Pana Igora Pogonowskiego. Celem pogadanki było uświadomienie uczniom, jakie niebezpieczne zachowania w gospodarstwie rolnym mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Prowadzący zachęcił uczniów do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na temat zapobiegania wypadkom dzieci związanym z obecnością w gospodarstwie rolnym substancji chemicznych pt. „Bezpiecznie na wsi to podstawa-środki chemiczne to nie zabawa”, który już po raz siódmy jest organizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Spotkanie poszerzyło wiedzę uczniów na temat bezpiecznego zachowania się podczas zabawy i pracy w gospodarstwie domowym na wsi.

Autor: Beata Wachholz

komentarze [0] , skomentuj

.

Innowacja pedagogiczna w ZS w Sławsku „Starsi czytają młodszym”

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej w klasie III SP „Starsi czytają młodszym” do szkoły przybyła Aleksandra Mitsui, tłumaczka języka japońskiego na język polski i angielski. Przyniosła ze sobą książeczki dla dzieci w języku japońskim. Czytała tradycyjną japońską bajkę „Kaguya Hime” o „Jaśniejącej księżniczce” oraz pokazała dzieciom japońskie książki pisane pionowo od góry do dołu, od prawej do lewej.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajki do końca oraz nauczyły się robić tulipany z origami – japońska tradycyjna sztuka składania papieru.

komentarze [0] , skomentuj

W teatrze

Dnia 13 marca 2017 r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz wybrali się do Teatru Nowego w Słupsku na spektakl teatralny pt. "Romeo i Julia" Wiliama Szekspira w reż. Bogusława Semotiuka. Aktorzy występujący na deskach teatru w poruszający sposób odegrali swoje role, ukazując zgromadzonym widzom motyw miłości pary młodych ludzi, pochodzących z dwóch zwaśnionych i rywalizujących ze sobą rodów włoskiej Werony. Fantastyczna gra aktorów, kostiumy, muzyka i gra świateł zachwyciły widzów zgromadzonych w teatrze.

Ten dzień spędzony w teatrze na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

Autor: Beata Wachholz

komentarze [0] , skomentuj

.

DZIEŃ JAPOŃSKI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 2 lutego 2017 r. w klasie VI SP odbył się „Dzień Japoński” w ramach realizowanej w tej klasie innowacji pedagogicznej „Napisz list po angielsku do kolegi z zagranicy.”

Tego dnia dzieci uczyły się o kraju kolegów z projektu (Japonii), poznawały ich kulturę oraz codzienność. Głównym punktem programu było przygotowywanie sushi pod kierunkiem mieszkającej w Japonii osoby zaprzyjaźnionej ze szkołą w Sławsku.

Oprócz kulinarnych atrakcji uczniowie mieli również okazję usłyszeć żywy japoński język podczas czytania ”KAGUYA HIME” – tradycyjnej japońskiej bajki. Wszyscy mogli zobaczyć japońskie pismo i książki „otwierane od tyłu” pisane z góry na dół i i od prawej do lewej.

Dzień Japoński organizowany co roku, przybliża uczniom z Polski codzienność kolegów z zagranicy, z którymi piszą listy. W tym roku mogli spróbować tradycyjnej japońskiej potrawy (sushi) oraz zapytać japonistkę i przewodnika po Japonii o różne rzeczy, które wyczytały w listach z Japonii, a które jednak nie były dla nich zrozumiałe i jasne.

Dzięki tej inicjatywie uczniowie mogą poznawać obcą dla nich kulturę oraz stają się wrażliwi na inne kultury i obyczaje.

komentarze [0] , skomentuj

SUKCESY W KONKURSIE RECYTATORSKIM

11. marca 2017 roku, w Sławieńskim Domu Kultury odbył się Finał Powiatowy Małego Konkursu Recytatorskiego. Udział wzięło 28 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III SP, IV-VI SP i gimnazja.

Wspaniale zaprezentowały się uczennice naszej szkoły:

-klasy I-III - Nikola Zagorodnikow zdobyła wyróżnienie I-go stopnia (była o włos od zdobycia tytułu laureata!)

-klasy IV-VI - Aleksandra Roguszewska - wyróżnienie

-gimnazja - Julia Creutz - tytuł laureata i awans do Finału Wojewódzkiego w Szczecinie!

Serdecznie dziękuję moim znakomitym recytatorkom za świetną współpracę, gratuluję wyników, a Julce życzę powodzenia w Szczecinie!

Autor: Piotr Rogalski

komentarze [0] , skomentuj

AKCJA CHARYTATYWNA - POLA NADZIEI

Uczniowie klasy IV Zespołu Szkół w Sławsku przystąpili do akcji charytatywnej POLA NADZIEI na rzecz Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas w Darłowie. Celem akcji o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym jest edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na ludzi potrzebujących pomocy, chorych i cierpiących, będących w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Młodzi wolontariusze w ciągu trzech dni 6, 7 i 8 marca 2017 r, sprzedawali żonkile, które są symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Zainteresowanie akcją było ogromne. Wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy nauczyciele aktywnie włączyli się w zbiórkę pieniędzy na tak szczytny cel. Pozyskane fundusze zostaną przekazane na konto hospicjum.

komentarze [0] , skomentuj

.

Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Młodzież Zapobiega Pożarom

9 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom.

W kategorii szkół podstawowych wygrał Mateusz Dembowy, II miejsce zajęła Gabriela Izdebska, III miejsce Wanesa Jachna – wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Żukowie.

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Klaudia Musiał z Gimnazjum w Sławsku, II miejsce wywalczył Dominik Urbaniak z Gimnazjum we Wrześnicy, III miejsce Aleksandra Kurczyk z Gimnazjum w Sławsku.

Uczestnicy turnieju wzięli udział w zajęciach praktycznych z zakresu ochrony przeciwpożarowej zorganizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Sławnie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy okazał się Krzysztof Kloc z Zespołu Szkół w Sławnie, II miejsce zajął Cezary Olszak-ZS w Sławnie, III miejsce Bartłomiej Szarmach-ZS Agrotechnicznych w Sławnie.

Nagrody dla laureatów ufundował Ryszard Stachowiak, Wójt Gminy Sławno.

Eliminacje powiatowe odbędą się 17 marca 2017 r. w Zespole Szkół im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Sławnie.

komentarze [0] , skomentuj

<<< poprzednia -   4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14   - następna >>>

Galerie