SPOTKANIE ZE STRAZAKAMI OSP

Dnia 20 marca 2019 roku nasza szkoła gościła strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławsku. Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej uczestniczyli w pogadance, którą poprowadzili strażacy. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, dzięki której dowiedzieli się: Jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia? Co zrobić jeśli jest się świadkiem wypadku drogowego? Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy?

W dalszej części spotkania uczniowie uważnie przyglądali się strażakom, którzy demonstrowali wykonywanie masażu serca, sztucznego oddychania, ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Dzieci poznały zawartość torby medycznej, którą strażacy zawsze zabierają ze sobą na akcję ratunkową oraz zapoznali się z AED.

W trakcie spotkania strażacy również przybliżyli dzieciom, na czym polega praca strażaka. Dzieci utrwaliły numery alarmowe 998 i 112 i dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Straż pożarna pomaga ludziom podczas wypadków samochodowych i powodzi oraz prowadzi wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Nasi goście zaprezentowali umundurowanie i ekwipunek strażaków. Największą atrakcję nasi goście zostawili na koniec spotkania. Druhowie pokazali uczniom sprzęt i wyposażenie specjalistycznego wozu strażackiego. Dzieci mogły wejść do wozów, sprawdzić wyposażenie i przez chwilę poczuć się jak strażacy. Zainteresowanie było ogromne. Dzięki spotkaniu z wyjątkowymi gośćmi uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia.

Autor: Natalia Rupniewska