POGADANKA O DOPALACZACH

17 maja 2019r. w naszej szkole odbyła się pogadanka o groźnych skutkach zażywania dopalaczy, którą poprowadziła funkcjonariuszka policji do spraw nieletnich w Sławnie, sierżant Agnieszka Łukaszek. Pogadanka miała na celu ostrzec i uświadomić uczniów, że sięganie po dopalacze to droga donikąd. Sierż. Agnieszka Łukaszek opowiedziała o sloganach promujących dopalacze jako środki bezpieczne. Uświadomiła uczniów, że sprzedawcy fałszywie reklamują je jako środki pobudzające czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów, czy sole do kąpieli „nie do spożycia przez ludzi”. Policjantka opowiedziała uczniom o rodzajach dopalaczy, skutkach ubocznych ich zażywania, a także o postępowaniu z osobą, która je zażyła. Młodzież uzyskała również informacje, gdzie osoby uzależnione od dopalaczy mogą się zgłosić i jak pomóc osobie uzależnionej.

Na zakończenie sierż. Agnieszka Łukaszek zaprezentowała uczniom skutki wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczniowie mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli- specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu lub po spożyciu narkotyków. Każde ćwiczenie najpierw było wykonywane bez okularów, by porównać efekt tych samych czynności na trzeźwo i pod wpływem alkoholu czy też narkotyków . Okazało się, że założenie alkogogli i narkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Było sporo śmiechu, ale te ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę.

Autor: Joanna Łajeczko