FONOHOLIZM

KIEDY TELEFON KRADNIE CI ŻYCIE

„Ucz się smakować życie w realu” to kolejna kampania profilaktyczna skierowana do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i młodzieży ze szkół średnich. Celem tej kampanii jest pochylenie się nad poważnym problemem, jakim jest nadużywanie telefonów komórkowych przez dzieci i młodzież oraz omówienie skutków tego typu uzależnień.

Dnia 20 listopada 2019 r. funkcjonariusz policji ze Sławna przeprowadził pogadankę z uczniami klasy VII, aby naświetlić skalę problemu, który we współczesnym świecie coraz częściej dotyka młodzież, a mianowicie – uzależnienie od telefonu komórkowego zwane fonoholizmem.

Funkcjonariusz rozmawiał również o spędzaniu wolnego czasu, ponieważ niestety korzystanie z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu to zachowanie o wiele częstsze niż spotkania ze znajomymi w świecie rzeczywistym czy realizowanie swoich pasji. Policjant uświadomił, że coraz więcej młodych ludzi nie posiada umiejętności życia i bycia poza światem aplikacji, a co za tym idzie - nieporadność życiowa, brak kreatywności w rozwiązywaniu codziennych problemów bez użycia Internetu. Omówił również inne skutki nadużywania telefonów m.in. notoryczne zmęczenie, trudności w komunikowaniu się i budowaniu więzi z innymi ludźmi, zaburzenia emocjonalne związane z izolacją społeczną.

Autor: Joanna Łajeczko