.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

30.01.2020 w naszej szkole odbyła się Żywa lekcja historii. Jest to podróż poprzez wieki, również zaznajomienie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. Była to podróż w czasie, która zabrała nas do Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku – Rzeczpospolitej wielu kultur POLSKI SARMACKIEJ . Na terenie Polski przenikały się i współistniały kultury wschodu i zachodu. Uczniowie poznali różnice pomiędzy strojem sarmackim i cudzoziemskim. Zobaczyliśmy wojownika pancernego Hetmana Czarnieckiego, żołnierzy autoramentu cudzoziemskiego: muszkietera i pikiniera Karola X Gustawa. Najważniejszym punktem było spotkanie z husarią chlubą oręża polskiego, która swoje największe triumfy święciła w pierwszych trzech dekadach XVII w, a którą do chwały przywrócił król Jana III Sobieskiego. Cała lekcja była bardzo interesująca.

Autor: Grażyna Antosik