.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Święto książki organizowane jest od roku 1995 przez UNESCO.

W obecnej sytuacji, gdy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

Czas obecny wyjątkowo sprzyja lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi.

Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień w szczególny sposób, samodzielnie przygotowali prezentację wybranej lektury, omówili jej treść i przekazali wiedzę, czy wybrana książka uczy lub bawi czytelników. Obejrzeli również film na temat : Jak czytanie wpływa na nasz mózg?

Wszyscy czytelnicy zgodnie przyznali, że nie ma lepszego sposobu na przezwyciężenie poczucia samotności, zgodnie z zasadą: „Czytając książki, nigdy nie czujesz się sam.”

Autor: Beata Wachholz